Porazený perfekcionista – prečo trpíme prokrastináciou?

Často odkladáte dôležité veci na neskôr, no nie je za tým lenivosť či zábudlivosť, ale skôr strach? Je možné, že „trpíte“ perfekcionizmom.

Ľudia, ktorí sú presvedčení, že nedokážu urobiť niečo naozaj dobre, radšej neurobia nič zo strachu, že by to nebolo perfektné. Ak sa v tom trochu nachádzate, možno sa Vám bude páčiť tento knižný tip: ANI TO NAJLEPŠIE NESTAČÍ od Kevina Lemana.

Pri prokrastinácii (odkladaní) je možné, že sme boli deťmi veľmi kritických rodičov a nemohli sme spraviť niečo „nedokonale.“ Respektíve iba dokonalosť bola akceptovaná kvalita. Ale toto už neplatí. Svet nie je dokonalý a my už vonkoncom nie. Pri akejkoľvek úlohe, či predsavzatí je dôležitejšie začať, než sa báť o výsledok. Keď už začíname s očakávaním a tlakom na seba, že výsledok musí byť perfektný, akoby sme si zviazali ruky. A buďme úprimní, naozaj veríme tomu, že sa nám v tomto živote podarí urobiť niečo úplne dokonale a bez najmenšej chybičky? Asi ani nie. Ale aj napriek tomu sa takto správame. Už dopredu podvedome odpíšeme svoj projekt ako nevykonateľný, lebo nič iné neakceptujeme iba perfektné a dokonalé dielo. Preto jeho vykonanie odkladáme na neskôr – prokrastinujeme.

Kevin Leman ponúka 5 tipov ako nenechať, aby nás strach z neúspechu pripravil o schopnosť začať s niečím:

  1. Dovoľte si byť nedokonalým človekom
  2. Nemusíte si hneď všetko vyčítať
  3. Doprajte si niečo príjemné
  4. Naučte sa myslieť pozitívne
  5. Naučte sa odpúšťať

Ak sa zaujímate o psychológiu, psychoterapiu, či len o osobnostný rast, môže Vás zaujať kniha o perfekcionizme, prokrastinácii – odkladaní vecí, pocitoch nedostatočnosti a nadmernej kritičnosti. Ukáže ako si vážiť seba a svoje nadanie a vyrovnať sa so zlyhaním a vlastnou i cudzou nedokonalosťou. Pomôže nám pochopiť, že k väčšej spokojnosti vedie skôr cesta odpustenia ako perfekcionizmu.

Viac v knihe Ani to nejlepší nestačí? Perfekcionizmus a jeho důsledky od Kevina Lemana.